A pro-polisz ógörög eredetű szó, jelentése: a város előtt, a város védelmezője.
A méhszurok, ismertebb nevén propolisz a méhek által gyűjtött ragacsos anyag, melyet a méhek a kaptár baktériumok és kórokozók elleni védelme érdekében használnak fel. A dolgozók főleg a nyírfa és a nyárfa rügyeiről a gyantaszerű anyagot betakarítják, átalakítják, majd betömködik vele a kaptár réseit, repedéseit.
Arisztotelész a fák könnyének is nevezte a propoliszt, Hippokratész a gyulladásos, fekélyes sebek kezelésére alkalmazta.
Összetevői
A propolisz körülbelül 200 féle anyag keveréke, tartalmaz gyantát, balzsamokat (50-60%), viaszokat (10-30%), illóolajokat (8-10%), valamint virágport, vitaminokat (B1, B2, B6, C, E), ásványi anyagokat (K, Na, Mg, Al, P, Si, Va, Co, S, N, Zn) és flavonoidokat.
Regeneráló, tisztító hatásáról ismert, biztosítja a sejtek stabilitását, baktérium-, vírus- és gombaölő, ezen kívül növeli az erek rugalmasságát, fájdalomcsillapító, immunerősítő, gyulladáscsökkentő, vérnyomáscsökkentő.
A sárgás, vörösesbarna színű anyag a természetben fellelhető egyik legjobb antibiotikum, melynek nincsenek mellékhatásai. A méhek által termelt anyagokkal való kezelés ősi eredetű, de manapság is használják őket természetes gyógymódként.
Külsőleg és belsőleg egyaránt előnyös: például felső légúti betegségek, gyomorhurut, nyombélfekély, vastagbélgyulladás,menstruációs fájdalmak, húgyúti fertőzés esetén is sikeres az alkalmazása. Elősegíti a köröm és haj növekedését, enyhén vizelethajtó hatású. Rendszeres fogyasztásával nő a szervezet ellenálló képessége.
A propolisz képes olyan baktériumok elpusztítására, amelyek a szintetikus antibiotikumokkal szemben ellenállóvá váltak. Ez kiemelkedően fontos manapság, mikor a lakosság zöme már egészen kiskorától kezdve ezeket a szintetikus szereket kapja és fogyasztja betegség esetén.
Nem lehet hozzászokni tartós használat esetén sem
A propolisz egyik fontos előnye, hogy a szervezet nem tud hozzászokni. Negatív hatása tartós fogyasztás esetén sincsen; gyógyszerekkel való káros kölcsönhatása nem ismert, viszont bizonyos gyógyszerek hatékonyságát fokozhatja.
Virágpor és pollen allergia
Használat előtt allergiapróbát kell végezni az alkaron. Bőrpír jelentkezése esetén nem alkalmazható. A virágporra, pollenekre allergiások érzékenyek lehetnek a propoliszra. Számukra a használata nem javasolt. A propolisz használata nem helyettesítheti az orvosi vizsgálatot, használatakor érdemes a kezelőorvos véleményét is kikérni.
Legutóbbi hozzászólások