Tartalomjegyzék
A propoliszos krém, kenőcs és balzsam külsőleg használt termék. Egy 2026. szeptember 29-i felmérésben a vizsgált tíz krém, kenőcs és balzsam ára 1490 és 6980 Ft között volt. A Mannavita és a Herbatica termékeinél a gyártó nem adta meg, mennyi propolisz van bennük. A propolisz ismert kontaktallergén, ezért a bőrre kenve is számít az allergia.
Ez az oldal a propoliszos krémekről, kenőcsökről és balzsamokról szól: mit találsz a boltokban, mennyibe kerülnek, mit írnak az összetevők között, és mire érdemes figyelni. Hatást nem állítunk róluk, és az itt olvasottak nem helyettesítik az orvosi tanácsot. Ha előbb az alapokra vagy kíváncsi, olvasd el a Mi az a propolisz? oldalt.
Krém, kenőcs, balzsam: melyik micsoda
A boltok a kenhető propoliszos termékeket krémnek, kenőcsnek, balzsamnak, néha gélnek is hívják. Hogy hol ér véget az egyik és hol kezdődik a másik, arra a felmérés adataiból nem tudunk egységes szabályt mondani. Amit látunk, az az összetevőlista. A Mannavita krémé vízzel indul. A Green idea kenőcs napraforgóolajjal és méhviasszal kezdődik, a négy vizsgált Bioherba gyógynövényes kenőcs olívaolajjal és méhviasszal. A shilajites Bioherba univerzális kenőcs listáján viszont vazelin és lanolin áll elöl.
A propolisz az összetevők között latin néven szerepel, „Propolis” vagy „Propolis Extract” alakban. Ezt keresd a dobozon.
Mit találtunk a boltokban
Az adatok két, 2026. szeptember 29-én készült felmérésből valók: az egyik öt webshop kínálatát nézte át, a másik tizenegyét. Egyik sem teljes: egyetlen nap árairól van szó, és nem minden bolt szerepelt bennük.
| Termék | Bolt | Kiszerelés | Ár | Egységár |
|---|---|---|---|---|
| Mannavita Propolisz krém gyógynövényekkel | mannavita.hu, biobolt.eu, provitamin.eu | 300 ml | 6970-6980 Ft | 23,2 Ft/ml |
| Green idea Propoliszos kenőcs | herbatica.hu | 50 ml | 4170 Ft | 83,4 Ft/ml |
| Bioherba gyógynövényes kenőcsök propolisszal (négy változat) | herbatica.hu | 30 ml | 2570 Ft | 85,7 Ft/ml |
| Bioherba univerzális kenőcs shilajittal és propolisszal | herbatica.hu | 30 ml | 2210 Ft | 73,7 Ft/ml |
| PRO/POLISZ Propolisz krém | biobolt.eu, vitaminbolt.hu | 40 g | 1490-1500 Ft | 37,3-37,5 Ft/g |
| PRO/POLISZ Körömvirág és propolisz krém | biobolt.eu, vitaminbolt.hu | 40 g | 1690-1700 Ft | 42,3-42,5 Ft/g |
| Naturland Propolisz balzsam | provitamin.eu | 100 g | 2490 Ft | 24,9 Ft/g |
A Mannavita a krémet háromdobozos csomagban is árulja, ez 17 721 Ft. Az egységárakat mi számoltuk ki az árból és a kiszerelésből. A felmérésben szappan (Apiland mézes, propoliszos szappan, 100 g, 1150-1160 Ft) és propoliszos fogkrém is szerepelt, de ezek nem tartoznak ide.
Az árakról
A táblázat tíz termékének ára 1490 és 6980 Ft között volt. Ez a széles sáv nagyrészt a kiszerelésekből jön: a 300 ml-es krém és a 30 ml-es kenőcs dobozára nem érdemes egymás mellé tenni.
Az egységár ad támpontot, de csak azonos mértékegységen belül. Milliliterben a Mannavita krém 23,2 Ft-ba került, a Green idea és a Bioherba kenőcsök 73,7 és 85,7 Ft között. Grammban a Naturland balzsam 24,9 Ft volt, a PRO/POLISZ krémek 37,3 és 42,5 Ft között. A milliliter és a gramm nem ugyanaz, ezért a két csoport közvetlenül nem vethető össze. Ezek egyetlen nap árai, nem ajánlás.
Mit nem tudsz meg a dobozról
A Mannavita krémnél és a hat vizsgált Herbatica-termék mindegyikénél (Green idea és Bioherba) a gyártó nem adta meg, mennyi propolisz van a termékben. Az összetevőlistán szerepel a propolisz, a mennyisége viszont nem. Két doboz ebből a szempontból nem hasonlítható össze. A PRO/POLISZ, a Naturland és az Apiland termékeknél ezt nem vizsgáltuk.
Az alkoholról: a Mannavita krém összetevőlistája alkoholt is felsorol. A vizsgált Green idea és Bioherba kenőcsök listáján nem szerepelt alkohol, a többi terméknél ezt nem mértük. Érdemes megnézni a saját dobozodon.
Mire figyelj
A propolisz ismert kontaktallergén, vagyis a bőrrel érintkezve is allergiás reakciót válthat ki, például bőrpírt, viszketést vagy kiütést. Ez a krémeknél és kenőcsöknél is számít, hiszen ezeket éppen a bőrre kented. Ha érzékeny vagy a méhtermékekre, a virágporra vagy a nyárfarügyre, előbb egyeztess az orvosoddal. Használat előtt érdemes allergiapróbát végezni az alkaron, és ha bőrpír jelentkezik, ne használd tovább. A részleteket a propolisz mellékhatásairól szóló oldalon olvashatod.
A „gyógynövényes”, „körömvirág” vagy „shilajit” jelzés azt is jelenti, hogy a termék más összetevőket is tartalmaz, és ezek között is lehet olyan, amelyre érzékeny vagy. A krém és a kenőcs külsőleg használt termék: a használat módját és a figyelmeztetéseket a csomagoláson találod.
Mit nézz meg vásárláskor
- szerepel-e az összetevők között a propolisz, és milyen néven
- megadja-e a gyártó, mennyi propolisz van benne
- van-e alkohol az összetevők között
- milyen egyéb összetevők vannak a termékben
- az egységár (Ft/ml vagy Ft/g), nem csak a doboz ára
A választás szempontjait az Így választunk oldalon írtuk le részletesebben. Ha a szájon át szedhető formák érdekelnek, a propolisz tinktúra és a propolisz használata oldalt érdemes megnézni.
Gyakori kérdések
Mi a különbség a propolisz krém és a kenőcs között?
Egységes szabályt nem ismerünk, a boltok a két nevet többféleképpen használják. Az összetevőlistán viszont látszik a különbség: a Mannavita krém vízzel indul, a vizsgált kenőcsök többsége olajjal és méhviasszal. Ezért nem a név, hanem az összetevőlista számít.
Mennyi propolisz van a propolisz krémben?
A vizsgált Mannavita- és Herbatica-termékeknél a gyártó ezt nem adta meg. Az összetevők között „Propolis” szerepel, mennyiség nélkül. Ha ez fontos számodra, kérdezz rá a gyártónál vagy a boltnál.
Használhatom a propolisz krémet, ha allergiás vagyok?
Ezt nem tudjuk általánosan megmondani. A propolisz ismert kontaktallergén, és méhtermékekre, virágporra vagy nyárfarügyre érzékenyeknél keresztreakció is előfordulhat. Ilyenkor az orvosod vagy a gyógyszerészed tud dönteni, és az alkaron végzett próba is segíthet a használat előtt.