Tartalomjegyzék
A propoliszos méz olyan méz, amelybe propoliszt kevertek. Boltban kész termékként kapható, otthon is szokták készíteni. Egy 2026. szeptember 29-i felmérésben a vizsgált propoliszos mézek 250 grammos üvegenként 1890 és 2900 Ft között kerültek. Propolisz és méz miatt is számít az allergia, az alkoholos tinktúrával készült keverék pedig alkoholt is tartalmaz.
Ez az oldal a propoliszos mézről szól: mit takar a név, mit találsz belőle a boltokban, hogyan szokták otthon készíteni, és mire érdemes figyelni. Egészségügyi hatást nem állítunk róla, és az itt olvasottak nem helyettesítik az orvosi tanácsot. Ha előbb az alapokra vagy kíváncsi, olvasd el a Mi az a propolisz? oldalt.
Mi az a propoliszos méz
A propolisz a méhek által fákról gyűjtött, ragacsos gyantás anyag, a méz pedig a méhek által előállított édes anyag. A propoliszos méz a kettő keveréke: méz, amelybe propoliszt vagy propoliszkivonatot kevertek. Vagyis összetett termék, és mindkét alapanyaga méhektől származik.
A név nem árulja el, mennyi propolisz van benne. Ugyanaz a „propoliszos méz” felirat lehet erősen vagy alig propoliszos, és a két dobozt a név alapján nem lehet összehasonlítani. Ezért érdemes a csomagoláson megnézni, mit tüntet fel a gyártó.
Mit találtunk a boltokban
Az adatok egy 2026. szeptember 29-i felmérésből valók, amely tizenegy webshop kínálatát nézte át. Egyetlen nap árairól van szó, és nem minden bolt szerepelt benne.
A felmérésben szereplő propoliszos mézes termékek mind ugyanattól a márkától, a Mézzz-től származtak, és 250 grammos krémméz-kiszerelésben árulták őket:
| Termék | Kiszerelés | Ár | Egységár |
|---|---|---|---|
| Mézzz SUPERZzz Propoliszos krémméz | 250 g | 1890-1900 Ft | 7,6 Ft/g |
| Mézzz SUPERZzz Propoliszos krémméz mentával | 250 g | 2100-2110 Ft | 8,4 Ft/g |
| Mézzz SUPERZzz Kids Propoliszos fahéjas krémméz | 250 g | 2490-2500 Ft | 10 Ft/g |
| Mézzz méhpempős és propoliszos krémméz (három változat) | 250 g | 2890-2900 Ft | 11,6 Ft/g |
Az utolsó sorban méhpempőt és propoliszt is tartalmazó változatok vannak: kakaós, liofilizált málnás és spirulinás. A termékek a biobolt.eu, a provitamin.eu, a vitaminbolt.hu és a vitaminnagyker.hu kínálatában szerepeltek. Az egységárakat mi számoltuk ki az árból és a kiszerelésből.
A felmérésben a méhészek boltjainak (mezesgergo.hu, frissmez.hu, mrmez.hu, patkosmez.hu) kínálatában propoliszos mézes termék nem jelent meg. Ez csak a felmérésre igaz, arról, hogy másutt kapható-e, nem tudunk állítást tenni. A propolisz mennyiségét ezeknél a termékeknél nem rögzítettük, ezért erről sem írunk semmit.
Hogyan szokták otthon készíteni
Otthon általában úgy készül, hogy a mézbe propoliszkivonatot vagy tinktúrát kevernek, és addig keverik, amíg egynemű nem lesz. A kiindulás lehet kész propoliszos tinktúra vagy propoliszcsepp is, amelyet egy másik oldalunkon hasonlítunk össze: propolisz tinktúra.
Két dologra érdemes ilyenkor gondolni. Az egyik az alkohol: ha alkoholos tinktúrából készül a keverék, az alkohol a mézbe is átkerül. A másik a mennyiség: azt, hogy mennyi propolisz kerüljön a mézbe, és mennyit fogyassz belőle, nem tudjuk biztonsággal megmondani, mert nincs olyan forrásunk, amelyre hivatkozhatnánk. Az interneten sok különböző arány kering, ezért itt szándékosan nem közlünk számot. Ha fontos a pontos adag, kérdezd meg a gyógyszerészt vagy az orvosodat.
Mire figyelj
Itt két anyag allergiája is számít. A propolisz ismert kontaktallergén, a méz és a virágpor pedig szintén okozhat allergiás reakciót. Ha érzékeny vagy a méhtermékekre, a virágporra vagy a nyárfarügyre, a propoliszos méz használata előtt egyeztess az orvosoddal. Használat előtt érdemes allergiapróbát végezni, és ha bármilyen reakciót észlelsz, hagyd abba. A részleteket a propolisz mellékhatásairól szóló oldalon olvashatod.
Az alkohol az otthon készített keveréknél számít, ha tinktúrából indulsz ki. Gyermekeknél, terhesség és szoptatás idején, valamint vezetés előtt nem közömbös, mennyi alkoholt tartalmaz a termék.
A méz cukrot tartalmaz, és ez a propoliszos mézre is igaz. Ha cukorbeteg vagy, előbb kérdezd meg az orvosodat.
A csecsemőknek a mézet általában nem adják. Ha gyermeknek szánod a propoliszos mézet, kérdezd meg a gyermekorvost. Ne a termék nevére hagyatkozz: az egyik termék nevében szerepel a „Kids” szó, de ez a név, nem szakmai ajánlás, és azt, hogy a gyártó kinek szánja, a doboz szövegében olvasd el.
Mit nézz meg vásárláskor
- szerepel-e az összetevők között a propolisz, és milyen néven
- megadja-e a gyártó, mennyi propolisz van benne
- mit tartalmaz még a termék (méhpempő, aroma, gyümölcs, kakaó)
- az egységár (Ft/g), nem csak az üveg ára
A választás szempontjait az Így választunk oldalon írtuk le részletesebben. A propolisz és a méhpempő különbségéről a Propolisz vagy méhpempő? oldalon írunk.
Gyakori kérdések
Mi a propoliszos méz?
Olyan méz, amelybe propoliszt vagy propoliszkivonatot kevertek. Kész termékként is kapható, és otthon is szokták készíteni. Mennyi propolisz van benne, az a terméktől függ, és a név ezt nem árulja el.
Hogyan készítik otthon a propoliszos mézet?
Általában úgy, hogy a mézbe propoliszkivonatot vagy tinktúrát kevernek. A pontos arányt nem közöljük, mert nincs rá biztos forrásunk. Ha alkoholos tinktúrából készül, a keverékben az alkohol is benne lesz.
Kinek nem érdemes propoliszos mézet fogyasztania?
Erre általános választ nem adunk. Nagyobb körültekintés kell, ha érzékeny vagy méhtermékekre, virágporra vagy nyárfarügyre, ha cukorbeteg vagy, ha terhes vagy szoptatsz, és csecsemő esetében is. Ilyenkor kérdezd meg az orvosodat vagy a gyógyszerészedet.